Teorie pielęgnowania

Utrata prawa do zachowku

Off 43
Utrata prawa do zachowku
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Ważna informacja dla spadkobierców. Są sytuacje gdy zachowek, o który się staramy może nie zostać przyznany w oczekiwanej kwocie lub nie zostanie przyznany w ogóle. Zachowek to zazwyczaj 1/2 tego, co otrzymalibyśmy w sytuacji, gdybyśmy nie zostali wydziedziczeni w testamencie. W sytuacji, gdy jesteśmy osobami nie zdolnymi do podjęcia pracy otrzymujemy 2/3 tej sumy.

Obowiązek wypłaty zachowku spoczywa na spadkobiercach zmarłego oraz zapisobiorcach windykacyjnych. Zachowek następuje tylko i wyłącznie w pieniądzach.
Wysokość zachowku

Przy obliczaniu kwoty zachowku dolicza się do spadku zapis windykacyjny oraz darowiznę uczynioną przez spadkodawcę. Drobne darowizny nie są doliczane do zachowku, pomijane są także darowizny, które zostały przekazane małżonkowi przed zawarciem związku małżeńskiego.

Co istotne – do zachowku należnego zstępnemu należy doliczyć koszty wychowania i wykształcenia zstępnego, o ile koszty te przekraczają zwyczajowo przyjęte sumy w danym środowisku. Kwotę zachowku obniżają : potrącenia o kwoty darowizn, wykształcenia, wychowania. Co więcej, gdy do zachowku uprawniony jest wnuk spadkodawcy, jego zachowek pomniejszany jest o wszelkie darowizny i zapisy windykacyjne poczynione na rzecz jego rodzica.
Bez prawa do zachowku

Zachowek nie zostanie w ogóle wypłacony kiedy nastąpi przedawnienie roszczenia lub wydziedziczenie albo gdy osoba uprawniona di zachowku zostanie uznana niegodną dziedziczenia. Przeanalizujmy po kolei te trzy sytuacje.

O zachowek można ubiegać się przez okres 5 lat od otwarcia spadku, później następuje przedawnienie. A zatem spadkobierca ma pełne prawo odmówić wypłaty zachowku.

Wydziedziczenie to pominięcie w testamencie osoby uprawnionej do dziedziczenia zgodnie z ustawą. Efektem jest odebranie prawa do zachowku oraz dziedziczenia. Wydziedziczenie uznane zostaje tylko, jeśli zaszły wymienione dalej okoliczności: uporczywe postępowanie spadkobiercy wbrew woli spadkodawcy przy jednoczesnym łamaniu zasad współżycia społecznego; dokonanie umyślnego przestępstwa przeciwko życiu lub zdrowiu spadkodawcy; uporczywe niedopełnianie względem spadkodawcy obowiązków rodzinnych.

Z kolei niegodność dziedziczenia wiąże się z wszelkimi manipulacjami przy testamencie: nakłanianie spadkodawcy to wykonania lub zaniechania konkretnych zapisów, ukrycie, podrobienie lub zniszczenie testamentu.

About the author / 

admin

Nasza sonda:

Czy w Opolu znajdują się dobre kancelarie notarialne z którymi łatwo się skontaktować?

View Results

Loading ... Loading ...

Napisz do nas:

Emailkrzysiek123(malpa)interia.pl
Tel(031) 258 90 21
MiastoZielona Góra

Nowe komentarze:

Kategorie

Inne wpisy:

  • teorie pielęgnowania peplau

    Niektórzy zwykli mawiać, że w naszym kraju, żeby handlować czymkolwiek, trzeba spełnić jeden warunek. Mieć dobrą księgową i dobrego prawnika. Nasze prawo jest dość zawiłe i raczej nie ułatwia życia przedsiębiorcom, próbując samemu zrozumieć wszystkie niuanse, jesteśmy niejako z góry skazani na porażkę i przyszłe problemy choćby z Urzędem Skarbowym albo z ZUS`em. Dlatego wiele…

  • Radca prawny Barlinek

    Zbyt mała wypłata O ubezpieczeniach samochodu można dowiedzieć się wiele w internecie, Wystarczy wpisać hasło i już wyświetla nam się setka stron poświęconych o tym jakie ubezpieczenie wybrać, by nie stracić, a zyskać. Wiele osób kieruje się informacjami zawartymi na tych stronach, jednak czasami okazuje się, że rzeczywistość wygląda nieco inaczej. Niespodzianki losu bywają niezwykłe,…