Modele pielęgnowania

Skutki prawne Konkubinatu

Off 13
Skutki prawne Konkubinatu
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Konkubinat to potocznie rzecz biorąc związek będący imitacją małżeństwa. Samo to stwierdzenie już mówi nam sporo o tym kiedy z punktu widzenia prawa rodzinnego nie ma mowy o konkubinacie m.in. Pomiędzy osobami z zawartym związkiem małżeńskim. Mimo faktu bycia prawie wierną kopia małżeństwa cywilnego, brak mu sformalizowania. To związek quasi – małżeński.

Cechy konkubinatu

Prawo rodzinne wyodrębnia trzy główne i kluczowe cechy konkubinatu to związek dwóch osób różnej płci pomiędzy którymi dochodzi do pożycia jak w małżeństwie, charakteryzujący się trwałością związku. Związki homoseksualne nie zależnie od płci nie są przez prawo rodzinne traktowane jako konkubinat. Pomiędzy dwoma osobami, jak już wyżej zauważono odrębnej płci muszą istnieć więzi duchowa, fizyczna oraz więź gospodarcza. Czyli zupełnie jak w małżeństwie sformalizowanym. Nieco inaczej niż w małżeństwie rozumie się w konkubinacie trwałość związku. Po stronie konkubentów musi zaistnieć chęć/wola utrzymania ich związku przez okres bliżej nie określony.
Prawa i obowiązki

Zgodnie z prawem konkubenci nie mają prawo do:

-noszenia wspólnego nazwiska ;

-dziedziczenia po jednym z konkubentów ;

-renty rodzinnej po zmarłym konkubencie ;

-wspólnego rozliczania się z podatku dochodowego od osób fizycznych ;

-żądania dostarczenia środków utrzymania po ustaniu konkubinatu, jeżeli jeden z konkubentów popadł w niedostatek ;

-do działania za konkubenta, który nie może z powodu przemijającej przeszkody samodzielnie dokonywać czynności prawnych ;

-do żądania, aby wynagrodzenie za pracę lub inne należności przysługujące jednemu z konkubentów, były wypłacane do rąk drugiego z konkubentów.
Wspólnota majątkowa?

Nawet jeżeli pomiędzy partnerami-konkubentami dochodzi do zawiązania stosunków majątkowych to pomimo tego faktu wykluczone jest stosowanie przepisów o wspólności ustawowej małżeńskiej. Stosunki majątkowe oparte są na istnieniu dwóch odrębnych majątków konkubentów. Rzeczy które kupują wspólnie należą do nich w częściach ułamkowych.

Możliwości prawne

Jeden konkubent na rzecz drugiego konkubenta ma prawo zastrzeżenie dożywocia. Inną możliwością jest stan gdy w wypadku śmierci jednego z konkubentów, który był najemcą lokalu, drugi konkubent może wstąpić w stosunek najmu, jeżeli stale zamieszkiwał z najemcą do chwili jego śmierci. Ponad to konkubent może zostać zwolniony od składania zeznań lub zwolniony od odpowiedzi na pytania w postępowaniu karnym przeciw drugiemu konkubentowi.

About the author / 

admin

Nasza sonda:

Czy w Opolu znajdują się dobre kancelarie notarialne z którymi łatwo się skontaktować?

View Results

Loading ... Loading ...

Napisz do nas:

Emailkrzysiek123(malpa)interia.pl
Tel(031) 258 90 21
MiastoZielona Góra

Nowe komentarze:

Kategorie

Inne wpisy:

  • modele pielęgnowania

    Specjalista od prawa Kiedy szukamy odpowiedniego specjalisty zawsze musimy liczyć się z trudnościami. Niezależnie od tego czy potrzebujemy dobrego fachowca medycznego, czy też hydraulika, chcielibyśmy zapłacić za usługę wykonaną z najwyższą jakością. Tak samo jest z osobami specjalizującymi się z zakresu prawa. Takie szukanie może być trudne, jeżeli nie potrzebujemy jednorazowej pomocy. Można wpisać w…

  • lo ndm

    Od ostatnich paru tygodni intensywnie poszukuję ciekawego miejsca w Poznaniu, w którym mógłbym się zakotwiczyć na stałe. Dostawszy kuszącą propozycję podjęcia pracy w tym mieście zależy mi na znalezieniu odpowiedniego i przytulnego miejsca, z którego miałbym szybki dojazd do mojego nowego miejsca pracy. Pomimo, iż parę ofert mam na oku, to jednak tylko jedna tak…